Jak dostat do firmy energii a zdraví?

Energie = Zdraví

Máte ráno svoje "baterie" nabité a jste připravení rozdávat svojí energii během náročného dne, který je před vámi? Očekáváte totéž od členů vašeho týmu?

Pak vězte, že nezbytné minimum pro uspokojivé dobíjení baterií je závislé na 3 kritických věcech: 

 • spánek dostatečný a pravidelný - min. je 6 hod, a ideální je pravidelné doba usínání před 23.hod., 
 • strava vyvážená, plnohodnotná, pravidelná,
 • pohyb - v rozumné míře, lidské tělo potřebuje nějakou fyzickou aktivitu, k tomu bylo stvořené, ne pro vysedávání v kanclu…

Nakládání s vlastní energií není žádná věda a většinou jsou to věci, které známe. Je však dobré si je připomínat. Tak se můžeme vyhnout začarovanému kruhu: 

 • Špatné stravovací návyky mají vliv na nedostatečný spánek, což způsobuje únavu vedoucí k tomu, že se člověk jednak snadno rozčílí a jednak už nemá energii na fyzickou aktivitu.
 • Nedostatek pohybu pak způsobuje ztuhlost a problémy pohybového aparátu. To lidem slouží jako výmluva "já nemůžu, protože si pokaždé něco udělám, natáhnu sval, zvrtnu nohu...

Víte PROČ? 

Často se zaměřujeme pouze na CO - shodit pár kilo a JAK - jíst míň, avšak bez změny jídelníčku, a často si takovou dietu příliš neužíváme. Nebo chodíme cvičit - mučit se. Přitom na začátku je cíl. Lidé často chtějí zhubnout, aby zapadli do obrázku, který vyžaduje společnost nebo partner. A zapomínají na další věci, důležité pro ně samotné. Vyjít schody bez zadýchání, udržet delší a lepší koncentraci, mít dobrou náladu...

Při jakémkoli úsilí pomáhá mít dobře ujasněné PROČ! Pokud ho máme, automaticky máme k dispozici velký zdroj energie a motivace. 

Tip


 • Výsledky se dostaví ještě  rychleji, když si je představíme, vizualizujeme. To je běžná součást tréningu sportovců.

Práce na všech svých kvalitách

Uvědomujeme si, že naše mentální kvality, IQ, inteligenční kvocient = znalosti, expertiza už není všechno. Rozvoj naší sociální inteligence, EQ, emociální kvocient = znalost sebe sama, týmovost, otevřenost změně je také třeba. A to vše absolvujeme se svou fyzickou schránkou, FQ, fyzický kvocient, na níž jsme plně závislí.

Každou z těchto kvalit je potřeba pravidelně dobíjet energií, pokud chceme dlouhodobě kvalitně prospívat.

Inspirace se ze sportu

Špičkový výkon se přirozeně očekává od profesionálních sportovců. Nicméně každý z nás, ač třeba nejsme profi sportovci, také podáváme výkony. V práci, v rodině, v našem volném čase. Na to všechno potřebujeme energii. A inspirace ze sportu se nám může hodit.

Sportovec potřebuje efektivně trénovat, předvádět výkon a zotavovat se. Jak zvládnout tlak okolí a stres? Jak si udržet výkonnost pod tlakem bez dopadu na zdraví a při udržení životní rovnováhy? K tomu je potřeba optimalizovat naši osobní energii, s využitím pravidla 3R:

 1. Posílit - Reinforce - naše 3 baterie (IQ, EQ, FQ) dopředu, abychom byli schopní vypořádat se s jakoukoli zátěží
 2. Odolat - Resist - zůstat efektivní i ve stresu. Udržet si perspektivu, optimismus, umět (z)relaxovat
 3. Zotavit se - Recover - regenerovat rychleji a efektivněji po každém vypětí.

“Flow” a zábava

Energie však není pouze ta fyzická, jsou tu ještě emocionální a mentální, či duchovní rozměry. A naše celkové rozpoložení a od něho se odvíjející fungování-výkon odpovídá stavu naší nejslabší baterie. "Řetěz je jen tak silný jako jeho nejslabší část".

Když máme nabité baterie, máme šanci dostat se do vnitřního pozitivního stavu. Ve sportu tomu říkáme, že jsme v "zóně" nebo ve "flow". Všechno se nám daří a podáváme svůj ideální výkon. Jistě jste to již zažili! Přijde nám však, že tento stav je otázkou náhody nebo souhry okolností…

Když jsme ve flow tak: cítíme svou sebejistotu, nenucenost, všechno máme pod kontrolou, všechno jde snadno/spontánně, klidně, zároveň jsme mentálně bdělí, plní energie, koncentrovaní, plní optimismu, v dobré náladě, a bavíme se.

Zábava, dobré rozpoložení je pro stav flow velmi důležité, protože souvisí s produkcí hormonu noradrenalin. Noradrenalin, který zvyšuje naši pozornost a celkovou čilost. Při smíchu se uvolňují také další hormony, které způsobují dobré pocity a naši dobrou náladu, serotonin a endorfin.

A naopak, sami víme, jaký vliv na naši výkonnost má nepříjemné či dusné prostředí. Kolik energie nás to stojí a jak se to podepíše na výsledku našeho snažení.

Zábava a nasazení to je vítězný recept!

Jak na to

Jak tedy opustit začarovaný kruh, který spoustě lidí brání v tom, aby fyzicky fungovali. Co se proti tomu dá dělat? Jaké prostředí pro to vytvořit?

 • Práce s energií (připravuje se)
 • Zdravá strava
 • Spánek (připravuje se)
 • Pohyb (připravuje se)

Chcete poradit s tímto tématem?

Náš tým doporučuje: 

Tipy

Jak dostat do firmy energii a zdraví?

 1. Co je předpokladem dostatku energie a zdraví?
 2. Kde a čím se inspirovat?
 3. Jak na to?
Číst více

Jak jíst v práci zdravě?

 1. Jak strava ovlivňuje pracovní výkon?
 2. Jak začít zdravě jíst co nejsnadněji?
 3. Jak v tom může členům týmu pomoci firma?
Číst více